Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Ako vybrať funkčné termoprádlo

Funkčné oblečenie sa v posledných rokoch stalo hitom. Prečo tomu tak je a ako tento typ odevu nazývaný tiež ako termoprádlo vyberať?
 

Pre šport i pre zahriatie v zime

Ako už z názvu vyplýva, funkčné termoprádlo má za úlohu plniť určitú funkciu. Tou je priedušnosť čiže schopnosť rýchlo a účinne odvádzať od tela pot. To znamená, že funkčné termoprádlo si ľudia kupujú pre nosenie pri najrôznejších športových aktivitách. Vyhnú sa tak nepríjemnému mokrému oblečenie a tiež je následný pot nebude chladiť, a nedôjde tak k prechladnutiu. Práve z tohto dôvodu je žiadané detské funkčné prádlo, pretože deti všade behajú a práve prepotení býva problémom. Okrem priedušnosti si ľudia funkčnú bielizeň zaobstarávajú aj kvôli termoizolácii počas zimy. Možno sa to môže zdať nepravdepodobné, ale kvalitné funkčné tričko doplnené o prírodný materiál, najčastejšie vlnu merino, vás môže zahriať viac ako dve obyčajná bavlnené tričká. Navyše funkčné termoprádlo merino nezapácha.
 

Tri vrstvy funkčného oblečenia

Funkčné oblečenie sa všeobecne rozlišuje na trojakého typu. To, ktoré je určené priamo na telo, býva najčastejšie vyrobené zo syntetických vlákien ako je polyester alebo polypropylén. Tieto materiály majú takmer nulovú nasiakavosť vlhkosti. Pre prvú saciu vrstvu je tak vhodné funkčné spodné prádlo čiže termoprádlo, do ktorého radíme funkčné ponožky, slipy, tričká, tielka, podprsenky, nohavičky, spodky a legíny. Druhú vrstvu potom tvorí funkčné mikiny, roláky a tepláky. Tiež musí byť priedušné, ale navyše musia izolovať, teda zahriať. Nakoniec potom patrí bundy, vesty a teplejšie či "šušťákové" nohavice, ktoré musia okrem schopnosti odviesť pot preč, tiež chrániť pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi, predovšetkým pred dažďom a vetrom.
Keď už sa rozhodnete pre nosenie funkčného oblečenia, rozhodne ho nekombinujte s obyčajnými bavlnenými odevmi. Môžete mať sebelepší funkčné tričko, ale keď na neho oblečiete obyčajnú bavlnenú mikinu, potu sa nezbavíte, bavlna skrátka pot preč od tela nepustí.

 

Rady pri výbere funkčného prádla

V prvom rade je potrebné zvoliť správnu veľkosť. Termoprádlo pre prvú vrstvu musí doliehať priamo na telo (nie ale príliš sťahovať, ak sa teda nejedná o kompresný bielizeň), ostatné dve vrstvy potom môžu byť trochu voľnejšie. Ďalej je nutné si postrážiť vhodné materiály, najčastejšie ide o syntetiku, a aby bielizeň mala ploché švy (to znamená, že vrstvy materiálu sú cez seba preložené a zošity tak, že šev nečné do priestoru). Nebudete sa potom môcť obávať nielen zbytočného prepotenie ale aj odieranie pokožky. Ako už zaznelo v úvode, podľa materiálového zloženia je funkčné prádlo určené do rôzneho počasia. Aby výber bol čo najľahší, prišla dánska značka Newline s novinkou farebných štítkov. Ten je umiestnený priamo na visačke. Červená farba je určená pre leto, žltá na jar a jeseň a modrá na zimu.
 

Je jasné, že často ľudia vyberajú podľa ceny. Preto v našom e-shope vždy ponúkame nejaké funkčné prádlo vo výpredaji a tiež je k dispozícii cenovo výhodné ECONOMIC termoprádlo, ktoré šije česká firma Bartolini.


 Zpět do poradny

Pri výbere Vám pomôžu farebné štítky

Pri výbere Vám pomôžu farebné štítky16. 02. 2014
Rieši to každý , kto si ide zašportovať – čo si vziať na seba? Predsa kto by sa chcel v lete veľa pariť, alebo naopak v zime mrznúť na kosť?

Ako správne vrstviť oblečenie Newline?

Ako správne vrstviť oblečenie Newline?01. 06. 2014
Je logické, že pre rôzne počasie je potreba obliecť odlišné typy oblečenia, preto vám prinášame rady, ako oblečenie Newline správne vrstviť.


    Navštívte partnerské obchody
    z produkcie Internetový-prodej.cz